Sağlığımızdan Olmayalım Derken Sağlığımızdan Olmayalım Kendimizi Doğaya Bırakalım!

 Sağlığımızdan Olmayalım Derken Sağlığımızdan Olmayalım Kendimizi Doğaya Bırakalım!
Digiqole ad

2020’yi geride bırakmış ve yeni bir yıla beyaz bir sayfa açmışken, “Yeni yılda sağlığımızı nasıl korumalıyız?” sorusu sanırım bu sene için akıllara gelen ilk sorulardan biri olacaktır. Eminim bu soruyu okuyan çoğu kişinin aklında maske, sosyal mesafe, dezenfektan cevapları uçuşacaktır. Oysa sağlığımızı korumak demek sadece fiziksel hastalıklardan korunmak demek değildir. Benim burada kastettiğim ruh sağlığımızı korumak. Özellikle son zamanlarda daha çok ihtiyacını hissetmekle birlikte bu ülkenin öncelikle akıl sağlığı yerinde bireylere ihtiyacı var. Sonucunu değiştiremeyeceğimiz olayların içerisinden geçiyoruz. Olumsuzluklarla birbirimizin moralini düşürmek yerine, olumlu mesajlar vermek birbirimize yapacağımız en iyi yardım olur belki de. Sonucu değiştiremiyorsak mevcut şartları en iyi şekilde değerlendirerek yaşadığımız her güne, nefes aldığımız her ana şükretmeli yaşamımızı en iyi şekilde sürdürmeye çalışmalıyız.

Virüsten korunalım derken psikolojimizi bozmadan hayatımızı devam ettirmenin en güzel yollarından biri de temiz hava, bol oksijen ve doğada yapılan aktiviteler. Bir insanın çevresini mutlu edebilmesi için önce kendini mutlu etmesi gerekir. Malum yasaklardan ötürü her yer kapalı. Böyle bir zamanda nereye gidilir, ne yapılır ki? Evet bu soruları, bu serzenişleri duyar gibiyim. Her ne koşulda olursa olsun ruhunuza iyi gelecek aktiviteler yaratmanız çok da zor değil. Mesela bir ormanın içerisinde kuş cıvıltıları eşliğinde, yerlere dökülmüş rengarenk yapraklar arasında kış güneşinin insanın içini ferahlatan ışığı altında yürüyüş yapabilirsiniz. Piknik sepetinizden pötikareli örtünüzü çıkarıp orman manzarasına, dereye veya göle karşı kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz. Ve bu hayali gerçekten yaşamak en çok da doğa harikası Kocaeli’nde mümkün. Peki nerelere gidebiliriz? Hepsini bu yazıya sığdıramam elbette ama yakın zamanda gittiğim mesire yerlerinden sizin için birkaç öneri sunabilirim.

Kocaeli Kent Ormanı

İzmit Umuttepe’de Kocaeli Üniversitesi’nin hemen yanında yer alan Kocaeli Kent Ormanı hem şehir manzarası izlemek hem de yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir yer. İçerisinde bulunan yürüyüş parkurlarında dere boyunca kaybolabilir, spor sahalarında spor yapabilir veya pikniğinizin ardından çaylarınızı alarak izleme kulelerinde şehri seyredebilirsiniz.

Seka Kamp Alanı

2008 yılından beri halkın hizmetine açık olan Seka Kampı, Sapanca Gölü’nün çevresine kurulmuş geniş ve ferah bir alana sahiptir. Kamp ve piknik yapmak isteyenler için ideal bir alan olan Seka Kamp Alanı’nda pek çok spor tesisleri ve göle karşı kurulmuş piknik masaları da mevcuttur. İster iskelelerde isterseniz de ağaçların içince hoş vakit geçirebilir, manzaranın tadını çıkararak pikniğinizi yapabilirsiniz.

Çınarlıdere (Çenesuyu) Mesire Alanı

İzmit merkeze 10 km. uzaklıkta bulunan Derince Çınarlıdere Mesire Alanı, meyve ağaçları, ortasından geçen deresi ve dere boyunca 4 kilometre uzunluğuna sahip yürüyüş yoluyla tertemiz havada doğa ile baş başa uzun saatler geçirebileceğiniz harika bir piknik alanı. İçerisinde pek çok meyve ağacı barındıran bu mesire alanında çocukların da keyifle vakit geçireceği oyun parkurları ve parklar da bulunmaktadır.

Gölkay Park

Göl kenarında sakin bir yürüyüşün ardından göle karşı piknik yapmaya ne dersiniz? Hatta cesaretiniz varsa su kayağı bile yapabilirsiniz. Ama daha önceden deneyimlemiş biri olarak düşmek garanti onu belirtmeliyim. 😉 Aslında sulama göleti olarak yapılan fakat daha sonrasında su kayak merkezi haline getirilen bu parkta spor ve sosyal faaliyetlerden mesire alanlarına kadar pek çok hizmet verilmekte. Bölgede aynı zamanda amatör balıkçıları da balık tutarken görebilirsiniz.

Digiqole ad

Matematikçi Bir Kaşif

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım