Kocaeli’nin Tarihi Güzellikleri – İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

 Kocaeli’nin Tarihi Güzellikleri – İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Digiqole ad

Kocaeli’nin Tarihi Güzellikleri – İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmit, tarihi zenginlikleriyle dikkat çeken bir şehirdir. İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, yaklaşık 3 bin yıllık geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmit’te bulunmaktadır. Müzede, toprağın altından çıkarılan 5250 eser sergilenmektedir.

İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tarihi Gar Binaları kompleks alanı içinde yer alan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 2004 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sonrasında 2007 yılında ziyarete açılmıştır. Müze, teşhir salonlarının yanı sıra 130 kişilik bir konferans salonuna da sahiptir. Eserlerin bir bölümü bina içinde, bir bölümü de müze bahçesinde güvenlik önlemleriyle sergilenmektedir.

Müze alanı içinde yer alan binalardan biri laboratuvar olarak kullanılmak üzere düzenlenmiştir. Diğer binada ise tarihi eserler sergilenmektedir. Ayrıca, gar binaları önünde yer alan eski tren rayları, kafeterya ve lokanta olarak kullanılmak üzere yeniden dekore edilen bir lokomotif ve iki vagon ile korunarak hizmet vermektedir.

İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, zengin tarih hazineleriyle dolu bir müzedir. Müzenin ziyaret edilmesi, İzmit’in tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek isteyen herkese tavsiye edilir.

İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müze Konumu;
İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müze Konumu 

Digiqole ad

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım