Seka Park – Kocaeli’nin Doğal Güzellikleri

 Seka Park – Kocaeli’nin Doğal Güzellikleri
Digiqole ad

Kocaeli’nin Doğal Güzellikleri – Seka Park

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de benzersiz bir Endüstriyel Dönüşüm Projesi olan SEKA Parkı’nı, SEKA kağıt fabrikası alanında inşa etti. Bu proje, dünyanın sayılı projeleri arasında yer almaktadır. SEKA kağıt fabrikası alanı, 1936 yılında faaliyete geçmiş ve 2005 yılında kapatılmıştır. Arazisi Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen alan, toplam 580 dönümlük bir alana sahiptir ve birçok mekanı barındırmaktadır.

Kocaeli Seka Park

Projenin tamamında, marina iskelesi, kağıt müzesi, kent müzesi, oturma alanları, deniz kıyısında büfeler, plajlar, dinlenme sahaları, ışık kuleleri, balıkçı restoranları, su-ışık gösterileri, denize inen kızak alanları, deniz gözetleme kulesi, koşu, jogging, yürüme bantları, rıhtım ışıklandırması, dinlenme parkları, kongre salonları, oturma alanları, gösteri ve görsel sanat atölyeleri, sergi salonları, kapalı ve açık spor sahaları, festival için mekanlar, çocuklar için oyun merkezleri gibi birçok tesis bulunmaktadır.

SEKA arazisi, büyük çoğunluğu yeşil alan olarak tasarlanmıştır ve birinci etap park alanına, toplam 6 bin adet yetişmiş ağaç dikilmiştir. Sahil kenarına özellikle dikilen palmiye ağaçları, parka ayrı bir atmosfer katmıştır. Ağaçlarla birlikte boş alanlar da çimlendirilmiştir. Bu yeşil alanla birlikte, kentteki kişi başına düşen yeşil alan miktarı 4 kat artmıştır. Ayrıca, Mevlevihane, Macar Dostluk Evi gibi yerler, Türkiye’de bir ilk olma özelliği kazanmıştır.

 

 

Seka Park Konum

 

Digiqole ad
Bucod Web Tasarım