Kocaeli’de Gezilebilecek Doğal Yerler

 Kocaeli’de Gezilebilecek Doğal Yerler

Kocaeli’de Gezilebilecek Doğal Yerler

Digiqole ad

Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler sayesinde hafta sonu ailenizle, partnerinizle, arkadaşlarınızla ve kısacası, sevdiklerinizle huzur depolayabilirsiniz.

İstanbul’un son dönemlerde artan çarpık kentleşme sorunu, Kocaeli’nin de temel sorunlarından biri haline gelmiştir ancak Kocaeli, gezip görülebilecek, oksijen deposu olan ve şehrin stresinden ciddi manada uzaklaştıracak birçok bölgeyi içerisinde barındırır. Kuş sesleri, ağaçların hışırtıları, yüzünüze çarpan temiz hava ve yaşayacağınız doğal görsel şölen, Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler ile değerlendirilebilecek bir seçenektir.

Uzun vadeli bir gezi düşünüyorsanız, mutlaka bu lokasyonların hepsini gezmeniz gerekirken, kısa vadeli veya günlük ya da hafta sonu için planlanan gezilerde, aşağıda yer alan seçeneklerden herhangi biri değerlendirilebilir. Kocaeli doğal park gezisi veya doğa gezisi için aşağıda yer alan tüm seçenekler tamamıyla uygundur.

Kerpe, Kandıra

Kocaeli'de Gezilebilecek Doğal Yerler Kerpe Koyu
Kocaeli’de Gezilebilecek Doğal Yerler Kerpe Koyu

Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler konusunda en çok tercih edilen seçeneklerden biri de Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki Kerpe koyudur. Koy, berrak denizi ve sanki insan eliyle oluşturulmuş kayalıklarıyla dikkat çekerken, bir an için genel görüntüsü nedeniyle Ege kıyılarında hissetmenize yol açabilir. Özellikle sadece yaz aylarında yıllık izinlerde Ege’ye gidiyorsanız, bahar aylarında veya kış aylarında da fazlasıyla özlem çekiyorsanız, mutlaka Kerpe koyu günübirlik ziyaretler için değerlendirilmesi gereken seçenekler arasında yer alır. Yaz aylarında belki adım atacak yer bulamasanız da bahar aylarında ve kış aylarında biraz daha sakin olduğu söylenebilir.

Karadeniz’in aslında göründüğü kadar sert olmadığının göstergelerinden biri olan Kerpe koyudoğa kampı için de tercih edilebilecek seçeneklerden biridir. Ayrıca bölgede konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon seçeneği de mevcut olduğu için Kocaeli’de gezilebilecek yerler açısından Kerpe koyunun mutlaka listenizde yer almasını önermekteyiz.

Nüzhetiye Şelalesi

Kocaeli’de gezilebilecek yerler içerisinde Gölcük ilçesinde yer alan Nüzhetiye Şelalesi mutlaka bulunmalıdır. En başta İstanbul’da yaşayıp, İstanbul’a yakın şelaleler gibi bir arayış içerisinde olan ve uzun süredir şelale görme hasretiyle yanıp tutuşan kişiler için söz konusu şelalenin, sadece muhteşem görüntüsüyle değil, aynı zamanda konumu nedeniyle de muazzam bir seçenek olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Nüzhetiye Şelalesi’ne ne zaman gidilir?” sorusu aklınıza takılıyorsa, öncelikle hangi amaçla gittiğinizi karar vermeniz gerekir. Söz konusu şelalenin sularına girip, yaz aylarının harareti geçici süreliğine de olsa atılabilir. Sularına girmenizde herhangi bir mahsur yoktur ancak tabiri caizse “çelik” gibi soğuk olan suları, sadece yaz aylarında bu şelalenin sularını girilebilir kılar. Kış ve bahar aylarında suyun aşırı derecede soğuk olmasından ötürü girmek pek mümkün olmaz. Nüzgetiye Şelalesi kış ve bahar aylarında daha çok su sesi, ağaç sesi, doğadaki hayvanların sesi ve temiz hava depolamak adına tercih edilebilir. Sevdiklerinizle birlikte ufak çaplı piknik yapmak, temiz hava almak ve şehrin o bunaltıcı stresini biraz da olsun atmak adına hafta sonları günü birlik olarak bu şelaleyi seçeneklerinizin arasında bulundurabilirsiniz.

Ormanya

Kocaeli'de Gezilebilecek Doğal Yerler Ormanya

Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler denildiği zaman 2014 yılından bu yana aktif bir şekilde ziyaretçilerini ağırlayan Ormanya da listenin olmazsa olmazlarından biridir. 2 bin dönüm gibi devasa bir alana yayılmış olan Ormanya, dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın da en büyük doğal yaşam merkezlerinden biridir. Toplamda 12 bölgeden oluşan Ormanya’nın bölgeleri ise şu şekildedir:

 • Yaban Yaşam Alanı,
 • Mesire Alanı,
 • Kamp Alanı,
 • Ormanköy,
 • Doğa Okulu,
 • Sportif Olta Balıkçılığı,
 • Kuş Gözlem Alanı,
 • Atlı Binicilik,
 • Doğa Parkurları,
 • Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi,
 • Sergi Salonu,
 • Çocuk Hayvanat Bahçesi,

Kocaeli’de gezilebilecek yerler konusunda en fazla seçeneğe sahip olan yerlerden biri Ormanya olarak bilinirken, Kartepe ilçesine yakınsanız veya gittiyseniz, mutlaka bu doğa parkını da ziyaret etmenizi önermekteyiz. Ailenizle, çocuklarınızla, arkadaşlarınızla, partnerinizle, yalnız ve tüm yakınlarınızla, bir doğa parkında aradığınız her şeyi Ormanya sayesinde keşfedebilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Maşukiye

Kocaeli’de gezilebilecek yerler olarak Maşukiye önemli bölgelerden biri olarak nitelendirilebilir. Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı olan Maşukiye beldesi; Bursa, Sakarya, Kocaeli ve İstanbullular için gözde bölgelerden biridir. Maşukiye yaylaları, dereleri, alabalık restoranları ve mesire alanlarıyla ünlü bir yer olarak bilinirken, ziyaretçileri genel olarak şu bölgelere akın ederler:

 • Derbent,
 • Kartepe,
 • Aygır Deresi,
 • Kirazlı Yaylası,
 • Kuzu Yaylası,
 • Çiğdem Yaylası,
 • Soğucak Yaylası,
 • Sultanpınar Yaylası,
 • Dikmen Yaylası,
 • Bölgede Bulunan Alabalık Restoranları,

Yukarıda yer alan lokasyonların tümü doğanın derinliklerine doğru kısa yolculuklar yapmanıza yardımcı olan yerlerdir. Bu bölgelerde ister piknik yapabilir ve bazı bölgelerde yer alan işletmelerin, ATV gezintisi ya da paintball gibi etkinliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca karnınız acıktığında ise suyun kenarına kurulu olan taze alabalık restoranlarda lezzetli balıkların da tadını çıkarabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe kayak merkezi, Kocaeli ilinde bulunan önemli doğa manzaralı yerlerden biri olarak tanımlanabilir. Kış aylarında genel olarak kayak için kullanılan bu bölge, bahar aylarında ve yaz aylarında da teleferikle ufak bir gezintiye çıkmak adına değerlendirilebilir. Manzarası, doğası ve eşsiz oksijen dolu havası nedeniyle şehrin gürültüsünden uzak vakit geçirmek ve eğlenmek adına mutlaka tercih edilebilir.

Kartepe kışın gezilecek yerler ve kız turizmi açısından Marmara bölgesinin ve İstanbulluların en önemli uğrak noktalarından biri olarak tarif edilebilir. Her türlü kayak ekipmanı, aşamalı kayak pistleri ve kış tatili için mutlaka tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

Kerpe Kayalıkları

Kocaeli'de Gezilebilecek Doğal Yerler Kerpe Kayalıkları
Kocaeli’de Gezilebilecek Doğal Yerler Kerpe Kayalıkları

Kerpe Kayalıkları, sakinliği, huzurlu yapısı, doğa harikası görüntüsü, özenle ve sanki insan eliyle oyulmuş kayalık görüntüsü nedeniyle Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler listemizde yer alan bir bölgedir. Bu bölge hakkında araştırma yaptığınız zaman genel olarak “doğa harikası” ve “saklı güzellik” gibi ibarelerle özdeşleştirildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Sık çam ormanlarının ardından ulaşılan bu kayalıklar, rüzgar ve dalgaların esintileriyle sanki özenle işlenerek oluşturulmuş gibi bir görüntü sunarlar.

Kerpe kayalıkları çevresinde denize girebilir, balık tutabilir, kamp yapabilir ve günü birlik olarak bölgeyi ziyaret ederek, piknik de yapabilirsiniz. Özellikle doğa harikası fotoğraflar çekmek ve sosyal medyada paylaşmak için can atacağınız fotoğraflar adına, bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmenizi önermekteyiz. Bölge yaz aylarında büyük bir ziyaretçi akınına uğradığı için bahar ayları, hafta içi ve kış ayları, insan kalabalığının olmadığı zaman dilimleri olarak değerlendirilebilir.

Ballıkayalar Kanyonu

Kocaeli doğa gezisi ve Kocaeli doğal parklar ziyareti gibi planları olan gezginlerin veya şehrin stresinden bunalmış kimselerin, Kocaeli ilinde tercih edebilecekleri bir diğer nokta ise Ballıkayallar Kanyonu olmalıdır.

Ballıkayalar Kanyonu, mesire alanları, kamp yerleri, seyir terasları ve restoranlarıyla doğada huzur dolu bir gün geçirmek adına tercih edilmesi gereken doğa harikası yerlerden biridir. Özellikle doğa fotoğrafçıları için muhteşem kareler sunan bu lokasyon, sosyal medya profillerini doğal yerler ile doldurmayı seven kişiler için de eşsiz bir seçenektir. Bununla birlikte temel dağcılık eğitimlerinin verildiği bu yer, Akdeniz ve Karadeniz iklim kuşağının geçiş noktalarından biridir. Bu özelliği nedeniyle birçok çeşit bitki ve ağaç bulunduran Ballıkayalar Kanyonu, rengarenk yapraklarıyla dikkat çeker.

Yaz aylarında Marmara bölgesinden binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan bu yer, sonbaharda ise yaz aylarına nispeten biraz daha sakindir. Özellikle sonbaharda yaprakların tamamen renk değiştirmesi nedeniyle büyüleyici fotoğraf kareleri yakalamak adına çok önemli fırsatlar sunar. Sanayi bölgesinin hemen dibinde böyle bir doğal güzelliğin yatıyor olması büyük bir şaşkınlığa neden olurken, 1994 yılından bu yana bölgenin en önemli tabiat parklarından biri olarak halen daha varlığını sürdürmektedir.

Kuzuyayla Tabiat Parkı

Kocaeli'de Gezilebilecek Doğal Yerler Kuzuyayla Tabiat Parkı

Kuzuyayla Tabiat Parkı, Sapanca Gölü manzarası, yemyeşil bitki örtüsü ve yüzünüze çarptığında dahi hissedeceğiniz mis gibi havasıyla Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler arasında öne çıkan yerlerden biridir. Özellikle kış kampı için harika bir yer alan Kuzuyayla Tabiat Parkı, bahar ve yaz aylarında muhteşem bir günü birlik gezinti imkanı sunar. Piknik için uygun masaları sayesinde, kahvaltı veya akşam yemekleri için tercih edilebilir. Yaz aylarında sıcaklardan kaçıp, serin ve bol oksijenli, huzurlu, sessiz ve sakin bir kamp için de son derece idealdir.

Bitki örtüsü son derece geniş ve çeşitlidir. Bu detay doğa fotoğrafçıları için muhteşem bir fırsattır ve özellikle sonbaharda kartpostallık görüntülerle ziyaretçilerini karşılar Kuzuyayla Tabiat Parkı 2 adet kır lokantasıyla ziyaretçilerini ağırlar, wc ve mescit gibi alanlar da mevcuttur.

Eriklitepe Tabiat Parkı

Eriklitepe Tabiat ParkıKocaeli ilinin Gölcük ilçesinde bulunan zengin yaylardan biri olarak tanımlanabilir. Kamp için ideal, konaklamalı tatiller için tercih edilebilir ve günübirlik ziyaret için son derece ideal olan bu tabiat parkı, içerik bakımından da oldukça zengindir. Eriklitepe’nin içerisinde toplamda 15 adet kır evi yer almaktadır ve bununla birlikte günübirlik piknik yapmak için de masalar mevcuttur. Bölgenin yöresel ürünlerine dair satış yapan 5 farklı küçük çaplı işletme bulunurken, kır lokantası gibi önemli bir seçenek de vardır.

Manzaranın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz seyir kulesi ve büfe ile günübirlik seyahatinizi daha keyifli hale getirebilmeniz mümkündür. Macera parkı, yürüyüş alanları ve çadırlı kamp alanları sayesinde Kocaeli’de gezilecek yerler ve doğa parkları arasında yerini almıştır. Bölgede yer alan kır evlerinde ise konaklama son derece uygundur. Kır evleri 4 yatak kapasitesine sahiptir ve gecelik konaklama fiyatı 250 TL olarak belirlenmiştir.

Serindere Kanyonu

Serindere Kanyonu, Kocaeli’de yürüyüş rotası olarak sıklıkla kullanılan, doğa yürüyüşlerinin favori noktalarından biri olarak bilinen, 25 kilometre uzunluğunda ve hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan önemli bölgelerin başında gelir. Yerel rehberler bu bölgeyi “mini bir cennet” olarak nitelendirirler ve bölgeyi ziyaret eden doğa yürüyüşçüleri ise bu nitelendirmeye hak verirler. Zorlu yürüyüş parkurlarından biri olduğu için yürüyüş ekipmanları büyük önem taşırken, parkuru tamamlamak adına yanınızda sürekli olarak enerji veren besinlerin olması şarttır.

Yürüyüşten ziyade günübirlik ziyaret ve piknik için de tercih edilebilecek bu kanyon, aynı zamanda yaz aylarında size serin suları sayesinde sıcaklardan bir süre de olsa uzaklaştırır. Hafta sonu aileniz, partneriniz ve sevdiklerinizle keyifli bir gezintiye çıkmak istiyorsanız, Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler konusunda başı çeken yerlerden biri olan Serindere Kanyonu’na mutlaka uğramanızı öneririz.

Kirazlı Yaylası

Maşukiye bölgesinin en önemli doğal yerlerinden ve yaylarından biri olan Kirazlı Yaylası, Kocaeli’de turizmin her mevsim faal bir şekilde sürmesine olanak sağlar. Güzel bir kaçamak yeri olarak değerlendirilebilecek olan Kirazlı Yaylası, tüm doğal güzelliklerinden ziyade bol oksijeni ile gerçekten nefes aldığınızı hissetmenize olanak sağlar. Yayla size eşsiz bir doğa manzarası sunarken, bol oksijen nedeniyle hissedeceğiniz açlık hissini dindirmek adına piknik alanlarında sevdiklerinizle piknik yapıp, karnınızı doyurma fırsatı da sağlar.

Kocaeli’de gezilebilecek doğal yerler konusunda Kirazlı Yaylası mutlaka değerlendirilmesi gereken seçenekler arasındadır ve bölgede yer alan lokantalar sayesinde, piknikle uğraşmadan kahvaltı veya akşam yemeği gibi seçeneklerle de karnınızı doyurmanız mümkündür.

 

Digiqole ad

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım