Kocaelispor – Arsenal Maçı | 4-1’lik Unutulmaz Hazırlık Maçı

 Kocaelispor – Arsenal Maçı | 4-1’lik Unutulmaz Hazırlık Maçı

Kocaelispor- Arsenal Maçı

Digiqole ad

Türk Futbol tarihinin görüp görebileceği en ender olaylardan biri olan Kocaelispor- Arsenal 4-1’lik hazırlık maçı, yıl 2021 olmasına rağmen halen daha Kocaelispor camiasında ve taraftar kitlesinde iştahla anlatılan olaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Maçın hikayesini bilmeyen bir kişi skora üstünkörü baktığı zaman, 4-1’lik bir galibiyetin elbette ki Arsenal tarafından alınmış olduğunu tahmin eder. Gayet normal olan bu tahminin yanlış olduğu ve aslında Kocaelispor’un, o dönem dünyanın en formda futbol takımlarından biri olan Arsenal’i bu skorla yendiğini belirtmek isteriz. Kocaelispor-Arsenal hazırlık maçının Türk futbol tarihine geçmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu skordur.

Şuan için TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Kocaelispor, o dönemler Süper Lig’de mücadele ediyordu ve yeni sezon hazırlıkları devam ederken, Arsenal’le bir hazırlık maçı oynandı. Her ne kadar birçok kişi skor nedeniyle o dönem Arsenal’in genç, yedek ve hatta oyuncu denediği bir kadroyla çıktığı düşünse de aksine maç, Arsenal’in birçok yıldızının da sahada olduğu bir maçtı. Hatta bu konuda dönemin Kocaelispor teknik direktörü Hikmet Karaman’ın, Arsenal teknik direktörü Arsen Wenger’e bir talebi olmuştu.

Peki, Arsenal’in hezimete uğradığı bu hazırlık maçında neler olmuştu? Kocaelispor nasıl bu skorla sahadan ayrıldı? Anadolu kulüp takımlarının belki de en mucizevi olaylarından biri olan bu galibiyetin perde arkası nasıl? Gelin hep birlikte o döneme gidip Arsenal-Kocaelispor 4-1’lik hazırlık maçı gününe gidelim.

Kocaelispor-Arsenal Maç Öncesi

Kocaelispor-Arsenal maç öncesi, Kocaelispor Avusturya’nın Tirol kentinde sezon hazırlıklarını sürdürüyordu. O dönem hazırlık maçlarından hüsranla ayrılan Kocaelispor, Arsenal maçına kadar oynadığı tüm hazırlık maçlarında, zayıf rakiplerine karşı mağlubiyet alıyordu. Hatta birçok futbol otoritesi o dönem bu maçın da Kocaelispor aleyhine ciddi bir hezimetle sonuçlanacağı belirtiyorlardı.

Türk medyası da oynanacak olan bu maça çok önem vermemekteydi ve dönemin 3 büyükleriyle ilgileniyorlardı. Döneme dair verilecek en önemli detaylardan biri de Arsenal takımının Avrupa Kupası finalinde Galatasaray’a kaybetmiş olması ve Avrupa kupasının ülkemize gelmesiydi. Kısacası Arsenal, birkaç ay önce Avrupa’nın en büyük zirvelerinden birinden gelen bir takımdı. Kocaelispor ise bir önceki sezon ligi 13. sırada bitirmişti. Durum böyle olunca o dönem Türk spor medyasının gözleri Galatasaray ve diğer İstanbul takımlarının üzerindeydi.

Kocaelispor – Arsenal maçı Türk spor medyasında herhangi bir önem teşkil etmiyordu ancak Kocaelispor o dönem bu maçı çok ciddiye almıştı. Maç öncesi Kocaelispor cephesinden çeşitli açıklamalar geliyordu ve özellikle dönemin Kocaelispor Futbol Şube Sorumlusu Can Ulusoy, Avusturya kampının en önemli maçı için Türk gurbetçileri renk fark etmeksizin maça destek amaçlı çağırmaktaydı. Öte yandan Ulusoy, kamp döneminin her ne kadar üzücü sonuçlarla geçtiğini söylese de bu maça çok ciddi şekilde hazırlandıklarını ve tam kadro çıkıp, maçı kazanmak adına her şeyi yapacaklarını belirtiyordu. Bu açıklamalar ve çağırılar da o dönem pek ciddiye alınmamıştı ancak maçta elbette ki hatırı sayılır bir gurbetçi taraftar kitlesi vardı.

Kocaelispor-Arsenal maçı öncesi Hikmet Karaman’ın da maça ciddi bir hazırlık yaptığını söylemek mümkündü ki o dönemin en marjinal taktik dizilimlerinden biriyle sahaya çıkmıştı. Dönemin takımları; 4-4-2, 4-2-3-1, 4-3-3 ve daha birçok kadro opsiyonu ile sahaya çıkarken, Hikmet Karaman 4-6-0 gibi bir dizilişle maçı planlamıştı. Bu dizilişin o dönem pek bilinmeyen ve tercih edilmeyen bir diziliş olduğunu söylemek mümkündü ancak 2010-2011 Barcelona’sı ve Guardiolası, bu diziliş sayesinde birçok başarıya imza attı. Bu diziliş aslında birbiriyle yakın oynayan ve her oyuncunun birbirine yardım ettiği bir diziliş anlamına geliyordu.

Maç öncesinde Hikmet Karaman ile Arsen Wenger arasında da ilginç diyaloglar geçmişti. Hikmen Karaman o diyaloglardan birini geçtiğimiz günlerde bir YouTube kanalında şu şekilde dile getirdi: “Maçın olduğu dönemin 4-5 ay öncesinde Galatasaray, Arsenal’i Avrupa Kupası’nda yenmişti. Ben de bunu biliyordum ve Arsen Wengere; Biz Galatasaray’ı 3-2 yendik ona göre dedim. O da bu sonuca inanmamıştı.”

Hikmet Karaman bu önemli detayı Arsen Wenger’e iletip, ona tam kadro çıkmasını istediğini belirtmişti. İyi bir kadrolarının olduğunu ve bu nedenle hazırlık maçının aslında ciddi bir maç olarak oynanması gerektiğini söylemişti. Nitekim Arsen Wenger bu çağrıya kayıtsız kalmadı ve o dönem hemen hemen tam kadro sayılabilecek bir kadro ile Kocaelispor karşısında takımını sahaya sürdü. Peki, dönemin kadroları nasıldı? İşte o meşhur maçın ilk 11’leri ve maçın devamındaki değişiklikler.

Kocaelispor – Arsenal Maç Kadroları

Kocaelispor -Arsenal maç kadroları her ne kadar yukarıda da belirttiğimiz gibi Arsenal’in yedek kadrosunun maçta olduğu ya da denemek amaçlı alınan oyuncuların bu maçta denendiği için Arsenal’in zayıf bir kadro ile çıktığı, maçın detaylarını bilmeyen kişiler tarafından düşünülmüştü. Hatta günümüzde de maçın detaylarından haberdar olmayan birçok futbolseverin de kadro detaylarını bilmeden bu tür bir düşünceye kapıldığını görebilmek mümkün.

Kocaelispor, Arsenal karşısına şu ilk 11’le çıkmıştı: Ahmet Şahin (K), Faruk-Timko-Engin-Nuri (D), Cem-Cihan-Lazarov, Alex, Hasan,Serdar(O)

Bu kadroyla Kocaelispor’un o dönem 4-2-3-1 gibi bir dizilişle sahaya çıktığı düşünülse de aslında Kocaelispor, 4-6-0 gibi son derece modern bir anlayışla sahaya çıktı. Bu dizilişte asıl amaç, Arsenal’i orta saha ve ceza sahasının ön kısımlarında kalabalık karşılamaktı. Kalabalıktan faydalanıp bir top çalma durumunda ise Arsenal defasının arkasına yapılan koşularla skoru bulmak, Hikmet Karaman’ın maçı kazanmak adına o gün tercih ettiği bir taktikti.

Arsenal, Kocaelispor karşısına ideale yakın bir kadroyla çıktı ve ilk 11’de şu yıldızlar vardı: Pires, Seaman, Dixon, Parluor ve Inamoto. Arsenal’de dönemin yıldızları bu isimlerdi ve maçın ilerleyen dakikalarında, Arsenal neredeyse tam kadrosunu sahaya sürmüştü. Özellikle ikinci yarı yapılan Arsenal değişiklikleri neticesinde Arsenal tam olarak asıl kadrosuyla sahadaydı. Buna rağmen Arsenal, 4-1 gibi bir hezimetten kurtulamadı. Peki, maç hakkında dönemin teknik direktörü Hikmet Karaman neler söyledi? Maça dair yorumları neler?

Kocaelispor- Arsenal Maçı Hikmet Karaman Yorumu (Dönemin Kocaelispor Teknik Direktörü)

Kocaelispor- Arsenal Maçı

Kocaelispor- Arsenal maçı hakkında geçtiğimiz ay ve yıllarda birkaç röportaj veren Hikmet Karaman, maça dair değerlendirmelerde bulundu ve maç hakkında önemli bilgiler verdi.

Hikmet Karaman ilk etapta Arsenal’in, Kocaelispor’u tam olarak ciddiye almadığını ve bu nedenle maça çok rahat başladıklarını belirtti. Bu nedenle maç disiplininden zaman zaman çok koptuklarını ve pas atarken dahi çok rahat davrandıklarını söyledi. Arsenal’in bu rahatlığının ilk gol ile biraz kırıldığını belirten Karaman, devreye 2-1 önde girilmesiyle birlikte maçın daha ciddi bir hal aldığını dile getirdi. Maç içerisinde oyun disiplininden kendilerince hiç kopmadıklarını belirten Karaman, geride kapılan toplarla hızlı hücum yapma ve defans arkası koşularla gol yollarında etkili olma taktiklerinin maç boyunca çok başarılı olduğunu belirtti.

Özellikle ikinci üçüncü golün gelmesiyle birlikte Arsenal’in daha sert ve agresif bir futbol oynamaya başladığını belirten Hikmet Karaman, 3-1 gibi bir skoru Arsenal’in kabul etmediğini ve artık daha baskın oynamaya çalıştıklarını söyledi. Sonrasında ise Kocaelispor’un alanı daha çok daraltıp, rakibi büyük bir strese soktuğunu belirten Karaman, dördüncü golle birlikte çok daha kendilerinden emin bir şekilde oynadıklarını belirtti. Arsenal’in de özellikle dördüncü golden sonra skoru kabullendiğini söyledi.

Maç sonrasında dönemin Arsenal teknik direktörü Wenger ve İngiltere teknik direktörü ile iletişimlerinin uzun süreli devam ettiğini belirten Karaman, maç sonrasında da İngiltere teknik direktöründen büyük tebrikler aldığını da maç hakkındaki yorumlarına ekledi.

Kocaelispor – Arsenal Maçı

Kocaelispor-Arsenal maçı yukarıda belirtmiş olduğumuz kadrolarla başladı ve Arsenal’in zaten o dönem ideal kadrosunda olan 6 oyuncusu, ilk 11’de maça başladı. Oyunun ikinci yarısında ise diğer ilk 11 oyuncuları da maça girerek, Arsenal maçın devamında tam kadrosuna ulaşmış oldu.

Maç tam da Hikmet Karaman’ın da belirttiği üzere Arsenal’in çok rahat bir oyunuyla başladı. Arsenal’in oyun disiplini yoktu ve atak yaparken, savunmada büyük boşluklar bırakıyordu. Tam da aslında Hikmet Karaman’ın istediği bir oyundu ve maçın ilk golü hemen dördüncü dakikada geldi. Lazarov’un golüyle Kocaelispor, Arsenal karşısında 1-0’lık üstünlüğü sağlamıştı. Bu skora rağmen Arsenal halen daha rahat bir maç sürdürüyordu ki 16. dakikada Arsenal beraberliği yakaladı ve golü Ray Parlour attı. Bu golle birlikte Arsenal tüm rahatlığını sürdürdü ve Arsenalli oyuncular maçın bir şekilde lehine sonuçlanacaklarından emindi.

Maç boyu oyun disiplininden kopmayan Kocaelispor, Hikmet Karaman’ın dediği gibi ceza sahası önünde çok kalabalıktı ve defans arkası toplarla şok hücumlar yapmaya çalışıyordu. İkinci yarının sonlarına doğru bu taktik işe yaramıştı ki Lazarov tekrar bir gol atarak, durumu 2-1’e getirdi. Aslında bu gol Arsenal cephesinde çanların ufak ufak çalmasına neden olmuştu ve maçın ilk devresi sona erdi.

Maçın ikinci devresinde oyuna Dennis Bergkamp ve Ashley Cole gibi önemli yıldızlar da girdi birkaç değişiklikle birlikte ikinci yarının tamamı artık Arsenal’in gerçek kadrosuyla devam etti. İkinci yarıda daha çok Kocaelispor’a yüklenen Arsenal, bu baskılarından sonuç alamadı ve iki gol daha kalesinde gördü. Özellikle 3-1’le birlikte Arsenalli futbolcular ciddi bir travma yaşadılar ve maçın ciddiyetini kavradılar. Ataklarını daha emin, baskılarını daha sert ve ikili mücadelelerde daha acımasız bir hale geldiler. Tabi bu unsurların hiçbiri skora etki etmedi ve maç Kocaelispor’un 4-1’lik ezici üstünlüğü ile sonlandı.

Maç sonrasında Hikmet Karaman, maçın verdiği coşkuyla birlikte çok iddialı açıklamalarda bulunmuştu. Hikmet Karaman, o sezon için hedeflerinin Şampiyonlar Ligi olduğunu dile getirmişti. Bu hedefe rağmen Kocaelispor sezonu, alt sıralarda bitirmişti. Hatta o dönem küme düşen son takım olan Çaykur Rizespor ile aralarında 6 puan gibi son derece az bir fark vardı.

Kocaelispor her ne kadar bu maç sonrasında iyi bir sezon geçirmese de Türkiye Kupası’nda son derece başarılı bir sezon geçirmiş ve kupada tüm takımları geride bırakıp eleyerek, sezon sonunda Türkiye Kupası’nı kaldırmıştı. Kocaelispor’un o sezon ki kupa macerasına ise şu video ile göz atabilirsiniz:

Kocaelispor- Arsenal Maçı Golleri

Kocaelispor-Arsenal maçı golleri, maçın meraklıları tarafından en çok merak edilen detayların başında gelir. Maçın gollerinin ikisi Kocaelispor’un o dönemki yıldızı ve 10 numarası olarak bilinen Lazarov’dan gelmişti. Lazarov ilk golünü dördüncü dakikada, ikinci golünü ise otuz beşinci dakikadan sonra artmıştı. Bu arada Kocaelispor, kalesindeki tek golü 16. dakikada görmüştü ve golü Ray Parlour atmıştı.

Maçın devamındaki goller de yine Kocaelispor cephesinden geldi ve gollerin dakikası net olmamakla birlikte, Nuri Çolak ve Serdar Topraktepe gibi isimlerden gollerin altına imzalarını atmıştı.

Kocaelispor- Arsenal Maçı Basın Yansıması

Kocaelispor- Arsenal Maçı

Kocaelispor-Arsenal maçı basın yansıması ise ülke çapında orta çaplı bir yankı uyandırsa da Kocaeli basınında büyük bir yankı uyandırmıştı. Yerel basında özellikle “Arsenal’le kafa yaptık” şeklindeki manşetler büyük gündem olmuştu. Ülke gündeminde ise “Kocaeli Mucizesi” gibi birçok manşet atıldı. Spor basını o dönem yoğun geçen transfer sezonu nedeniyle, üç büyüklere ağırlık verdiği için bu maçı hiç hesaba katmamıştı ancak maçın sonlanmasıyla birlikte bu maç, tüm spor gazetelerin sayfalarını süsledi.

Öte yandan günümüzde Kocaelispor- Arsenal maçı gündem olmaya ve basına yansımaya devam etti. Özellikle NTV Spor tarafından hazırlanan “Spor Tarihinde Bugün” adlı programda bu maça yer verildi. Maç ise şu şekilde anlatıldı:

Kocaelispor- Arsenal Maçı Arsen Wenger Yorumu (Dönemin Arsenal Teknik Direktörü)

Kocaelispor- Arsenal maçı Arsen Wenger yorumu hakkında herhangi bir açıklama ve kaynak, şuan için sanal ortam üzerinde yer almamaktadır.

Kaynak veya bilgi almamasına karşın, bu maçın Arsenal için muhteşem bir başlangıç olduğu o dönem için kabul edilen bir gerçekti. Arsen Wenger’in Arsenal’i bu maçtan birçok ders çıkarmıştı ve maçın devamındaki sezonda, ülke çapında önemli başarılara imza atmıştı. Arsenal o sezon ligde ve kupada oynadığı her maçta gol atma başarısı göstermişti. O dönem için harika bir istatistik yakalamışken, İngiltere Premier Lig ve FA Cup gibi büyük çaplı turnuvalarda şampiyonluğa ulaşmıştı.

Kocaelispor- Arsenal Videolu Maç Özeti

Kocaelispor- Arsenal videolu maç özeti ne yazık ki mevcut değildir. O dönem maçın sadece basit bir hazırlık maçı olmasından ötürü herhangi bir televizyon kanalı tarafından takip edilmemiştir. Sadece maç öncesine dair ufak çaplı bir video mevcuttur. Video ise şu şekildedir:

Maç öncesi görüntülerde maçın başlangıcı ve Hikmet Karaman ile Arsen Wenger’in arasındaki yakın sohbet net bir şekilde gözlemlenebilir. Videonun kalitesi her ne kadar düşük olsa da takımların maça olan motivasyonlarını da videoda net bir şekilde görebilmek mümkündür. Maç sonrası kupa töreni, Hikmet Karaman ve Kocaelisporlu futbolcuların sevinçleri videoda net bir şekilde gözlemlenebilir.

Kocaelispor-Arsenal maçı hakkında daha detaylı ve canlı bilgiler almak adına, Hikmet Karaman’ın maça dair açıklamalar yaptığı şu videolara da göz atabilirsiniz:

1.

2.

Digiqole ad

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım