Vajinismus Nedir? Vajinismus Neden Olur?

 Vajinismus Nedir? Vajinismus Neden Olur?
Digiqole ad

Hepinize yeniden merhaba değerli okurlarım. Sizinle yeniden buluşmuş olmanın sevincini yaşıyorum. Umarım yazılarımda kendinize dair bir şeyler bulabiliyorsunuzdur. Bugün sizlerle “Vajinismus nedir?”, “Vajinismus gerçek midir?” bu konuları konuşmak istiyorum.

Vajinismus nedir?” sorusunu cevaplamadan önce vajina ile ilgili bazı bilgiler vermek isterim. Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği anatomik bölgeye vajina denmektedir. Vajina, cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra kadınlarda aynı zamanda doğum kanalı, adet kanalı ve idrar kanalının geçtiği kanaldır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus; kişinin cinsel birliktelik esnasında vajinayı saran alt perinal kaslarını istemsiz bir şekilde, elinde olmadan tamamen bilinçdışı faktörlerle kasması durumuna denir. Kişi cinsel birliktelik sırasında veya penis vücuduna değdiği anda kendisini kasar, bacaklarını açamaz ve müthiş bir ağrı hissettiğinden şikayetçi olur. Bu durumda vajina, tamamen bilinçdışı faktörlerle ve kişinin elinde olmadan kasılmaktadır. Eğer vajinayı kasmak, kaskatı kesilmek kişinin elinde olan bir durum olsaydı tecavüz vakalarında cinsel birliktelik imkânsız hale gelirdi. Vajinismusda kişinin kendini kasması, tamamen bilinçdışı ve istemsiz faktörlere bağlıdır. Bu durumun yaşanıyor olması zaman zaman kişiyi sıkıştırırken, kişi kendisini suçlu hisseder. Bu durumlardan dolayı da cinsel birliktelikten kaçmaya başlayabilir. Vajinismusun birçok türü vardır ve altında yatan sebepler genellikle psikolojiktir. Gelin hep birlikte vajinismus türlerine bakalım.

Vajinismus Türleri

Primer Vajinismus (Birincil Vajinismus)

Primer Vajinismus dediğimiz tür bir kez bile olsun cinsel ilişkin gerçekleşememesi durumudur. Kişinin ilk cinsel birliktelikle birlikte bu problemi yaşaması durumudur. “Yaşam Boyu Vajinismus” olarak da adlandırılır. En sık görülen vajinismus türüdür. Bu tür vajinismus sorununu yaşayan kişilerin çoğu bakiredirler, cinsel birliktelik gerçekleşememiştir.

Seconder Vajinismus (İkincil Vajinismus)

Seconder Vajinismus dediğimiz tür ise kişinin daha önceki cinsel birlikteliklerinde bu problem görülmemesine rağmen bir süre sonra ilişkisel problemlerden ya da farklı travmatik durumlardan ötürü cinsel ilişkide ağrı, acı, kasılma yaşaması durumudur.

Atipik Vajinismus

Atipik Vajinismus dediğimiz tür sebebinin ne olduğu tam anlamıyla bilinemeyen bir vajinismus türüdür.

Durumsal Vajinismus

Durumsal Vajinismus türü ise tamamen duruma, olaya, nesneye bağlı olarak gelişen vajinismus türüdür. Kişinin evinde, yatağında herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşmış olması bu türü ve vajinismus rahatsızlıklarını ortaya çıkartabilir. Örneğin çarşafın renginden tutun yatak odasının konumuna kadar her olay aslında cinselliği etkileyebilecek düzeydedir. Kişinin yaşamında gelişen her durum bizim için önemli bir yol göstericidir. Kişi bu problemin bu gibi durumlarla ilişkili olmadığını düşünse de bu gibi durumlarda cinsellik ve vajinismus açısından önemli rol oynar.

Total Vajinismus

Total Vajinismus türü tüm türlerin bir arada gelişmesiyle ortaya çıkabilir. Her tür vajinismustan biraz biraz mevcuttur.

Peki Kadınlar Vajinismus Problemini Neden Yaşarlar?

Vajinismusu hem psikolojik hem de organik sebepleri ötürü ortaya çıkabilir. Organik sebepler arasında genital unsurlar, vajina yapısı ve jinekolojik sorunlar yer almaktadır. Psikolojik sebeplerin başında cinsel bilgi ve deneyim eksikliği yer almaktadır. Kişinin cinsellikle ilgili ilk bilgilerini yanlış kaynaklardan öğrenmesi veya hiç öğrenmemesinden dolayı cinsellik hep kapalı bir kutudur ve saklı bir şekilde keşfedilmeyi bekler. Kişi ne zaman bir cinsel birliktelik yaşamaya karar verir ve o adımı atarsa pandoranın sihirli kutusu işte o zaman açılmaya başlar ve kişi cinsellik gerçeği ile yüzleşmeye çalışır. Kişi cinsellik ile ilgili bilgileri doğru kaynaklardan alamadıysa çeşitli problemler ortaya çıkmaya başlar. Yine toplumda yaygın olan ve abartılmış ilk gece hikayeleri de kişide bir korku yaratır. Kişi bu abartılmış ilk gece hikayelerine maruz kaldığı ve bilmediği bir alan olduğu için anlatılanların doğru mu yanlış mı olduğunu ayırt edemez. Bu durumda kişide vajinismus problemine sebebiyet verebilir. Öte yandan bazı toplumlarda kızlık zarının bekaretle ve namusla ilişkilendirilmesi ve kişinin hymen dediğimiz kızlık zarını koruması gerektiğine inanması sonucunda kişi yine cinsel birliktelik yaşayamaz hale gelir. Yapılan araştırmalara göre kızlık zarının esas amacı, kız çocukları ilk doğduğunda bezlendikleri için dışkıda var olan mikrobun vajinanın iç kısımlarına taşınmasını önlemektir. Yani sizin anlayacağınız bekaret ile pek bir alakası yoktur. Vajinismusun ortaya çıkmasındaki bir diğer psikolojik sebep ise kapalı, baskıcı, otoriter aile yapısında yetişmiş olan kişilerin aileleri tarafından cinselliğin hiç konuşulmamış olması ve bu olayın ayıp, pis, günah olduğu inancıyla yetiştirilmiş olmasıdır. Bir diğer psikolojik sebep ise eşle yaşanılan ilişkisel ve iletişimsel problemler ve eşle uyum problemlerinin olmasıdır. Bu gibi sorunlar da vajinismusu tetikleyebilmektedir. Bir diğer psikolojik sebep ise “Oedipal Kompleks” dediğimiz kadının eşini babası gibi görmesi durumu da kişiyi tetikleyen önemli unsurlardandır. Önemli bir diğer sebep ise kişinin çocukluğunda, ergenliğinde veya yetişkinliğinde yaşamış olduğu cinsel travmalardır. Taciz, tecavüz, çocukluk yaşlarda bir cinsel organ görüntüsüne maruz kalma, sevişme seslerine maruz kalma veya anne babanın sevişirken görüntülerine maruz kalma gibi yaşanan cinsel travmalar. Çocukluk yaşlarında karşılaşılan bu tip uyaranlar çocuğun o an durumu anlamlandıramadığı için travmatize edebilir. Bu cinsel travmalar ilerleyen zamanlar kişide bu problemin yaşanması için güçlü bir nedendir.

Vajinismus toplumumuzda çok görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte toplumda 10 kadından 2’sinde vajinismus görülmektedir. Vajinismus genel olarak öğretmen, hemşire ve üniversite mezunu kesimlerde daha çok rastlanılmaktadır. Cinsel terapiye en çok yanıt veren cinsel işlev bozukluğu, cinsel ağrı bozukluğu vajinismustur. Fakat toplumumuzdaki bilgi kirliliğinden dolayı bu konuda psikolojik yardım almak kişilerin en son aklına gelen şey olmaktadır. Bu problem fark edildiği anda kişi kendi başına bu problemi çözmeye çalışmak yerine lisans mezunu, cinsel terapi eğitimi almış bir psikologdan destek alırsa bu problemi en az hasarla çözebilecektir. Cinsel terapiyle çözümü mümkün olan ve nüksetmesi çok çok düşük bir ihtimal olan vajinismus kişinin evlilik ve cinsel yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu yüzden siz veya çevrenizden birileri bu problemi yaşıyorsa muhakkak bir cinsel terapistten destek almalıdır. Değerli okurlarım lütfen hayatı ertelemeyin ve her sorunun çözümü olduğu gibi bu sorununda çözümünün mümkün olduğunu lütfen unutmayın ve kendinizi önemseyin.

Sevgiyle kalın…

Digiqole ad

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım