Bembeyaz Bir Düş: Kartepe

Digiqole ad

Ucu bucağı olmayan bir beyazlığın içinde kaybolup, bulutların üzerine çıkmayı ve bembeyaz bir düşü sahici olarak yaşamak istiyorsanız Kartepe’ye buyurun…

Tüm Rota Kocaeli okurlarına merhaba. Ben Rota Kocaeli ekibinden Ebubekir Kadak. Bugün sizlere Kocaeli Kartepe‘den bahsetmek istiyorum.

Kocaeli sınırlarının içerisinde Maşukiye’ye 16 kilometre mesafede bulunan Kartepe 347 hektarlık bir kış turizmi ve doğa yürüyüşü alanıdır. Zirvesi deniz seviyesinden 1602 metre yükseklikte olan bölge İstanbul’a 115 kilometre mesafededir. Karadeniz’i aşarak bölgeye yoğun yağış getiren karayel rüzgarı, Kartepe’ye de yoğun bir kar yağışı bırakmakta ve bu bölgeyi kış turizmi açısından cazip bir merkez haline getirmektedir. Kasım ayının ortalarında başlayan kar, Nisan sonuna kadar ortalama 1,5 – 3 metreyi bulmaktadır. Kocaeli, Bursa ve Sakarya gibi ülkenin en çok sanayileşmiş bölgesinin merkezinde yer alan Kartepe, İstanbul’a yakınlığı, kışın kayak sporları ve yazın da golf, ata binme ve doğa yürüyüşü gibi sporların yapılabilir olmasıyla daha da cazip hale gelmektedir. Kartepe’deki yaylalarda ve uygun doğal ortamlarda başta izciler olmak üzere çeşitli dernek ve kuruluşlar yaz kampları düzenlemektedir. Ayrıca otel alanı içinde bulunan 4 adet futbol sahası, çeşitli spor kulüplerinin lig maçlarına Kartepe’de oksijen depolayarak hazırlanmalarına imkan sağlıyor. Samanlı Dağları’nın en yüksek noktası olan Kartepe ayrıca Kocaeli’nin su ihtiyacını sağlayan doğal bir depodur.

Maşukiye’den başlayan 17 kilometre uzunluğundaki orman yolunu takip ederek yapacağınız yolculuk sizi bir düş ülkesine taşıyacak. Kıvrımlı bir orman yolu içinde tabelaların her an geyik çıkabileceğini hatırlatması da bu düş aleminin bir işareti mahiyetinde. 17 kilometrelik yolculuk sonrasında doğanın o muhteşem güzelliği içinde kaybolmaya geliyor sıra… Kayak sezonunu Aralık ayının sonlarına doğru açan Kartepe, İstanbul’a yaklaşık 1 saatlik yakınlığıyla da kayağa gönül verenlere en yakın adres durumundadır. Yaz aylarında kongre ve seminer merkezi konumundayken, kış mevsiminde şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ve kayak tutkunları için birebirdir. Asırlık ağaçlarla bezenmiş bu doğa harikasında, kulağınıza gelen su sesleriyle etrafınızdaki şelale ve dereleri keşfedebilir, bir anda kendinizi beyazın ya da yeşilin içine saklanmış yollarda bulabilirsiniz. Kartepe, 4 mekanik kayak tesisi, 42 kilometrelik pist alanı ve 14 pistiyle, kayağın yeni cazibe merkezi konumundadır. Kayağa yeni başlayanları kolay pistler beklerken usta kayakçılar, dik tepelerde yüksek dozda adrenalin salgılayabilirler. Özel “baby lift” alanı da çocuklara ve çocuk kalmak isteyenlere ayrılmış durumdadır. Kayak sonrası tesislerde muhteşem et ve sucuk mangallarının tadına varabilir, doğaya yayılan müziğe kendinizi bırakabilirsiniz. Telesiyeje binip havadan Kartepe’nin tüm güzelliği izleyerek varacağınız Geyikalanı Tepesi’ndeki tesislerde de şöminede çıtırdayan odunların sesiyle birlikte ucu bucağı olmayan beyazlığın ve yeşilliğin içinde kaybolacaksınız.

Tekrardan bir yazımızda buluşmak üzere hoşçakalın.

 

Digiqole ad

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım