Cinsel Terapi Nedir? Hangi Cinsel Sorunların Çözümünde Bize Yardımcı Olur?

 Cinsel Terapi Nedir? Hangi Cinsel Sorunların Çözümünde Bize Yardımcı Olur?
Digiqole ad

Değerli Rota Kocaeli okurları hepinize merhaba. Ben Psikolog ve Cinsel Terapist Fatma Aydın. Bu yazımda sizlere toplumumuzda konuşulması güç, ayıplanmış ve bastırılmış bir konu olan cinsellik konusu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Cinsellik Nedir?

Cinsellik; kişinin kendini, bir ötekine fiziksel ve ruhsal anlamda açmaya karar vermesidir. Cinsellik denilince kişilerin aklına cinsel birleşme gelebilir. Cinsellik, bunun dışında kişilerin duygusal, dokunsal, iletişimsel olarak da yakınlaşması demektir. Aynı zamanda kişilerin zevk alabilmesi için önemli bir keyif aracıdır.  Cinsellik, bireysel bir ihtiyaç olmanın yanı sıra aynı zamanda ruhsal tatmin içinde önemli bir ihtiyaçtır. Kişi olgunluğa erişip bu ihtiyacını gideremezse bir takım ruhsal problemler ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki fiziksel hastalıklardan çok ruhsal olaylardan zarar görüp, etkilenir.

Cinselliği yaşama tarzı, biçimi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebeple kesinlikle şu noktalara dikkat edilmeli demek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Fakat doğru cinselliğin yaşanabilmesi için birtakım temel taşlar illaki vardır. Bunlar;

  • Doğru Partner
  • Doğru Uyaran
  • İdeal Ortam
  • ve Zamandır.

Doğru partnerden kasıt kişilerin hem sevdiği hem de beğendiği kişiyle birlikte olması demektir. Bu yüzden bir birliktelik yaşamadan önce kişilerin kendisine sorması gereken önemli sorulardan biri “Ben bu adamı – kadını gerçekten seviyor ve beğeniyor muyum?” olmalıdır. Bu sorunun cevabı evet ise doğru partneri bulmuşsunuz demektir. Cevabınız hayır ise ilişkiden beklentiniz bir noktadan sonra tam anlamıyla karşılanmamaya başlayacaktır. Doğru uyaran dediğimiz nokta ise çiftlerin birbirini fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda uyarabilmesidir. Bu noktada çiftlerin birbirini etkilemesi, bakışmalar, fısıldaşmalar, erojen bölgeleri bilip o noktalara dokunmalar çift için çok önemlidir. Doğru uyaran alamayan doğru uyaran veremez. Bu yüzden partnerinizin etkilendiği noktaları tanımak ve öğrenmek bu yolun önemli bir kısmıdır. İdeal ortam ve zaman ise çiftin baş başa kalması, birbirine zaman ayırabilmesi, bir baskı hissetmeden bu ortamı hazırlayabilmesi ve cinselliği aynı anda istemesi yani eş zamanlı olabilmesi bu yolun olmazsa olmazlarındandır. Eğer bu taşlardan birinde bir problem varsa çiftler cinsel yaşamlarından bekledikleri tadı ve performansı alamazlar. 

Cinsel İlişki Döngüsü Nedir?

Cinsellik bir bütündür ve biraz ince düşünülüp hesaplanması gereken bir aktivitedir. Aynı zamanda cinsellik belirli bir döngü içerisinde gerçekleşir. Bu döngü;

  • cinsel istek
  • uyarılma
  • plato
  • orgazm
  • ve çözülmedir.

Döngü, kişinin cinsel isteğinin oluşmasıyla başlar. Eşlerin birbirine dokunsal, duygusal, işitsel uyaranlar vermesiyle (yani birbirlerini etkilemeleri ve birbirlerine temas etmeleri ile) uyarılma tetiklenir. Etkili cinsel uyaranın sürdürülmesi, cinsel gerilimin ve heyecanın artmasına sebep olur. Böylece kadın ve erkek plato evresine girer. Bu evrede haz duygusu giderek yükselir ve kişiyi orgazm evresine sürükler. Cinsel zevkin doruğundaki bu evreye orgazm denir. Bu evrede vajina kasları istemsiz bir şekilde kasılır. Bu kısımda beynin iş birliği ve psikolojik etmenlerin etkisi çok büyüktür. Yüksek orgazmik evreyi son evre olan çözülme evresi takip eder. Kişide istem dışı bir gevşeme ve rahatlama oluşur. Vücut fonksiyonları yavaşça eski halini alır. Ayrıca kadın partner çözülmeden sonra, yeniden bir cinsel uyaran alırsa başka bir orgazm evresine girme potansiyeline de sahiptir. Tüm bunlar yaşanırken beynimizin ve psikolojik etmenlerin etkisi çok önemlidir. Çünkü beynimiz en önemli cinsel organımızdır.

Cinsel Terapi Nedir? Cinsel Terapist Kimdir?

Gelelim bu soruların cevaplarına. Cinsel terapi; bireyin yaşamış olduğu cinsel işlev bozukluklarının ya da cinsel sorunların altında yatan sebep ve etmenleri inceleyen ve buna yönelik çözüm önerileri barındıran yapılandırılmış sistematik bir terapi yöntemidir. Bu yöntemde sonuçları kanıtlanmış terapötik teknikler kullanılır. Psikolojik kökenli cinsel işlev bozukluklarının çözümünde çok etkili bir terapi yöntemidir. 

Cinsel terapist; ruh sağlığı alanında lisans düzeyinde akademik disiplinden geçmiş, en az 50 saatlik yapılandırılmış cinsel terapi eğitimi almış aynı zamanda bu alanda vaka görüp incelemiş kişidir. Bir cinsel problem yaşandığı zaman cinsel terapi maalesef kişilerin en son aklına gelen veya hiç aklına gelmeyen bir yöntemdir. Bunun sebebi ise kişilerin cinsel problemlerini kendi içinde çözmeye çalışması, sormaktan, danışmaktan çekinmesi ve problemi kendi kendine kapatmaya çalışmasından kaynaklıdır. Unutulmamalıdır ki her şeyin bir çözümü olduğu gibi cinsel işlev bozukluklarının da bir çözümü vardır. Bu çözümü doğru yerlerde aramak hem problemin ortadan kalkmasına yardımcı olur hem de kişinin fazla yıpranmamasını sağlar.

Hangi Cinsel İşlev Bozukluklarında Cinsel Terapi Etkilidir?

Vajinismus – Prematüre Ejakülasyon (Erken Boşalma) – Erektil Disfonksiyon – Disparoni – Cinsel İsteksizlik – Orgazm Bozukluklarında cinsel terapinin başarısı yadsınamaz bir seviyededir. Bu bozuklukların toplum içinde görülme sıklıkları da oldukça yüksektir.  Cinsel terapide, kişilerin problemlerinin altında yatan sebepler araştırıldıktan sonra onlara kendi mahremlerinde uygulayacakları birtakım egzersizler verilir. Bir sonraki seansta bu egzersizler ve etkileri üzerine konuşulur. 

Cinsel Terapiye Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Kişiler yaşamak istedikleri cinselliği yaşayamıyorsa, cinsellik keyif aracı olmaktan çıkmış ve kişi yeterince tatmin olamıyorsa veya birleşme esnasında ağrı, kasılma hissediyorsa mutlaka bir cinsel terapiste başvurulması gerekmektedir. Cinselliği konuşmak, yaşamak ayıp ya da günah değildir. Sadece kiminle ne zaman konuşacağımızı seçmek, doğru zamanda yaşamak önemlidir. 

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum bir sonraki yazımda buluşmak dileğiyle. Hoşça kalın…

Digiqole ad

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım