Hereke Halısı Özellikleri ve Günümüzdeki Değeri

 Hereke Halısı Özellikleri ve Günümüzdeki Değeri

Hereke Halısı

Digiqole ad

Hereket halısı, Türk toplumunun asırlardır kullandığı el yapımı ve yüksek dayanıklılık içeren halı modellerinden biri olarak bilinir.

Hereke halısı üretilirken kullanılan teknik büyük önem taşır ve bu tekniğe “çift düğüm tekniği” adı verilir ve söz konusu halının en önemli özelliklerinden biri olarak bilinir. Özellikle Osmanlı döneminde saray dekorasyonlarının vazgeçilmezleri olan bu halılar, göçebe Türk toplumlarının da dayanıklı ve kaliteli yapısı nedeniyle vazgeçilmelerinden biri olarak bilinir. Halının geçmişinin Osmanlı İmparatorluğu’nun 1840’tan sonraki dönemlere kadar dayandığı ve ilk üretildiği andan itibaren Osmanlı’da büyük bir popüleriteye sahip olduğu bilinir.

Hereke Halısı Fiyatları

Hereke halısı, tüm dünyadaki halı türleri arasında bir kıyaslama yapıldığı takdirde en çok emek isteyen halı türlerinden biri olarak bilinir. İnce ince işlenen ve tamamıyla el yapımı olan bu halının, boyutuna göre yıllarca devam eden bir üretim süreci dahi söz konusu olabilir. Üretiminin az olması, el emeğinin fazla olması ve tabiri caizse sanat eseri olmaları, bu halıları değerli kılan en önemli özellikler olarak bilinirler.

1840’lı yıllarda Osmanlı’da kurulan Hereke Fabrika-i Humayunu fabrikası sayesinde halıların ilk olarak fabrika ortamında üretilmesi söz konusu olmuştur. Halıların bu şekilde üretilmesi sonucunda dünya çapında bir popülariteye sahip olması da uzun sürmemiştir. Hatta ilk Hereke halısı fabrikası o dönemin Osmanlı sanayisine ilişin en önemli faaliyetlerinden biri olmuştur.

Hereke Halısı Nerede?

Hereke Halısı Nerede Yapılır?

Hereke halısı nerede?” sorusu aslında, söz konusu halı türünün ne denli ihtişamlı ve büyüleyici olduğunu düşünen birçok kişi tarafından ortak bir şekilde sorular sorudur.

Hereke halısının ülkemizde ana üretim yeri Kocaeli’dir. Kısacası, ülkemizde has ve gerçek Hereke halıları Kocaeli’de üretilir ve hem ulusal çaptaki hem de dünya çapındaki pazara ulaştırılır. Söz konusu halının ise üretildiği Kocaeli ilçesi, ismiyle aynıdır ve Kocaeli’nin Hereke ilçesinde ana fabrikası yer alır. Üstelik bu fabrika 1840’lı yıllarda açılan bir fabrikadır ve halen daha aktif bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir. Fabrikanın mimarisi halen daha o dönemden büyük izler taşırken, aktif bir şekilde olması da bölge halkı için önemli bir unsurdur.

Hereke halısı nerede?” tarzında sorular soran meraklıların ise Kocaeli’nin Hereke ilçesinde rahatlıkla bu fabrikaya ulaşıp, bu halının merkezini yakından inceleyebilmeleri de mümkündür. Hereke ilçesinde yer alan minibüs hatları sayesinde fabrikaya ulaşmak mümkündür. Ayrıca ilçenin birçok noktasında da halının satışı vardır ve fabrikaya gitmeden de ilçeden hakiki Hereke halısı almak mümkün olur. Öte yandan fabrikanın iletişim bilgisiyle de halı hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. 0262 511 24 57 sabit telefonu aramanız durumunda direkt olarak halının üretildiği fabrikaya ulaşırsınız.

Bu numara vasıtasıyla halı hakkında önemli bilgiler edinebilir ve halı satışı konusunda daha net bilgi opsiyonlarına sahip olabilirsiniz.

Hereke Halısı Özellikleri

Hereke halısı özellikleri sayesinde meraklılarını kendine daha da çok hayran bırakan bir halı türüdür. Genel olarak dekor amaçlı kullanılan bu ürünün maddi ve manevi değeri son derece yüksektir. Osmanlı döneminden bu yana maddi ve manevi değerini hiçbir şekilde kaybetmemiştir. Günümüz modern endüstri ürünü olan halılardan çok daha farklı ve kullanışlı olan bu halı türünün, uzun yıllar yıpranmadan saklanabilmesi en önemli avantajlarından biri olarak bilinir. Peki, genel olarak bu halının özellikleri nelerdir? Neden meraklıları bu halıyı almalıdırlar? İşte Hereke halısı özellikleri:

  • Tamamıyla örülmesi ve kesilmesi el yapımıdır. Herhangi bir şekilde makine üretiminde görev almaz.
  • Son derece ince ancak dayanıklı iplerle, sık sık dokunarak çok daha dayanıklı bir yapıya bürünmesi sağlanmıştır. Bu nedenle de uzun yıllar yoğun kullanımda bile aşırı derece yıpranmayarak genel yapısını korur.
  • Tamamıyla doğal ipekten ve diğer doğal etkenlerden üretiliyor olması nedeniyle bireylerin sağlığını tehlikeye atmaz. Özellikle halıya karşı alerjisi olan bireyler için olmazsa olmazdır. Herhangi bir alerjenik madde içermez.
  • Fiyat olarak emek nedeniyle aşırı miktarda pahalı gelebilir.
  • Halılarda birçok desen ve motif yer alır.
  • Osmanlı döneminde saraylarda, değerinden ötürü süs eşyası olarak dahi kullanılmıştır.
  • Halının tamamıyla elle dokunmasından ötürü yapımı çok uzun sürer.
  • İnce ve kalın tekniğiyle örülür.
  • Dünyanın en ince ancak en sağlam halısı olarak bilinir.
  • Yapımında kullanılan ipek ve yün, birinci sınıf kaliteye sahiptir. Bu konuda asla ödün verilmez.

Hereke halısı özellikleri bakımından oldukça zengin bir halı türüdür. Halının yapımı o kadar uzun sürer ki en ufak bir halının üretimi dahi 6 ay gibi bir süreyi alabilir. Halının boyutu arttıkça doğal olarak üretim süresi de uzar ve buna bağlı olarak bir halı için çalışan personel sayısı da fazlalaşır.

Hereke Halısı Fiyatları

Hereke halısı fiyatları, söz konusu halı türü özelinde ilgisi olan kişiler için fazlasıyla merak edilen bir konudur. Öncelikle tamamıyla el örmesi, doğal ve yüksek kalite olmasından küçücük bir halı için bile çok farklı fiyat seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Fiyatların boyuta göre büyük önem taşıdığı bilinirken, maddi değerini tamamıyla hak eden bir halı türü olduğu kesindir.

Hereke halısı ile ilgili fiyatlara özellikle Sahibinden.com “Hereke Halısı” kategorisine özgü bir araştırma yapıldığı fiyat skalasının son derece geniş olduğu söylenebilir. 5 bin TL, 6 bin TL gibi fiyatlardan başlayan halıların 5 milyon TL gibi fiyatlara kadar uzandığı görülebilir. Halının kullanım durumu, genel sağlık durumu, hangi yılda yapıldığı, geçmişi ve boyutu gibi durumlar halı fiyatını etkileyen önemli unsurlardır.

Öte yandan farklı e-ticaret platformlarına göz atıldığında ise yine boyut kavramı özelinde fiyatların değiştiği görülür. Fiyatlara göre 3 bin TL’den başlayan minik halılar, ideal boya göre 30 bin TL’yi bulabilmektedir. Fiyat konusu tamamıyla alışveriş yaptığınız yere göre veya halının özelliklerine göre büyük değişimler gösterir.

Hereke Halısı Nereden Satın Alınır?

Hereke Halısı Nerede Yapılır?

Hereke halısı nereden satın alınır?” konusunda meraklılarına birçok seçeneğin olduğunu ve hatta internet üzerinden de istedikleri Hereke halısı modelini rahatlıkla getirebileceklerini söylemek isteriz. Halının yüksek değeri ve canlı canlı göz atılarak satın alınması gereken bir halı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle gerçek meraklıları internet üzerinden değil de direkt olarak Kocaeli’de satışı yapan işletmelerden alırlar.

Kocaeli’de söz konusu alabileceğiniz iki işletme öne çıkmaktadır. Han Halıcılık ve Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası (Milli Saraylar) işletmeleri bu konuda bireylerin tercih edebilecekleri seçeneklerdir. Bu işletmelerin adresleri ise şu şekildedir:

Han Halıcılık Adres: Körfez, Hereke Cumhuriyet Cad. Han Halı No:33, 41800 Kocaeli

Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası (Milli Saraylar) Adres: Hacı Akif, 41800 Körfez/Kocaeli

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz:

Digiqole ad

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucod Web Tasarım